Jak grilovat pstruha – Grilování ryb patří mezi nejvyšší mety nezapomenutelných letních párty a grilování pstruhů je pak jejich pomyslným králem. Udělat pstruha tak, aby byl dobře propečené, ale přitom šťavnatý a zároveň nepřebít jeho delikátní chuť příliš velkým množstvím koření je tak trochu věda.
Ryba musí být především čerstvá. Můžete si svého pstruha ulovit nebo ho pořídit v obchodě, ale dejte pozor na kalné oči, bezbarvé žábry nebo málo pružnou kůži (promáčknutý dolík by se měl rychle zaplnit zpět) – to všechno jsou znaky ryb, které již na prodejním pultu leží příliš dlouho. Pamatujte si, že pstruh je dobrý jedině čerstvý – nebo žádný. Nic mezi tím.
Jak grilovat pstruha
Grilování ryb má svá specifika. Na běžném roštu je neopečete. Dokoupit si musíte buď perforované kovové pláty, na nichž rybu snadno podeberte obracečkou nebo speciální kovové mřížky, do nichž se ryba uzavře a griluje. Obojí je dobře ještě před samotným vložením ryby potřít trochou oleje, jinak se kůže může přichytit.
Pstruh patří mezi malé ryby, které se vždy grilují vcelku. Nicméně váží-li více než půl kila, bude lepší na obou stranách maso několikrát naříznout až ke kosti, aby se filet rovnoměrně propekl. K ochucení toho příliš potřebovat nebudete – vystačíte si s olivovým olejem, bazalkou, citrónem a kořením na ryby. Ryby potřeme zevnitř i zvenčí olejem, citrónovou šťávou a kořením na ryby, dovnitř vložíme snítku bazalky a grilujeme.
Jakmile vnější strany ryby zhnědne, je hotovo a také čas opéct maso i z té druhé. Obvykle vám na celou rybu stačí 15-20 minut.
Teď už stačí je celý proces dotáhnout k dokonalosti. K pstruhovi podávejte čerstvé pečivo a zeleninový salát (nejlépe opět s bazalkou) a nezapomeňte ani to správné oblečení na párty nebo zajímavé dekorace. Vytřiďte staré rybářské návnady a použijte je jako ozdobu stolu, posaďte se na rozkládací rybářská křesílka a kávu podávejte zásadně z termosky. Díky tomu dostane vaše grilování rázem ten správný tématický šmrnc.