Jak pečovat o dřevěnou zahradní sochu

MATERIÁL DŘEVO

dřevo je bezesporu úžasný materiál (pro mne osobně můj nejoblíbenější) – vezměte ale, prosím, na vědomí, že je to i po uříznutí a opracování stále „živý“ materiál. Dřevo neustále „dýchá“, přijímá vlhkost i vysychá, má tendenci se kroutit a praskat – hlavně u výrobků s venkovním umístěním. Dřevěné sochy pro vnitřní použití se vyrábějí z vysušeného dřeva a slepeny z více vrstev – zde je kroucení a praskání potlačeno.

Čímž Vás nechci děsit! A vyvolávat pocit, že pořídit si dřevěnou sochu, je nesmysl. Naopak! Spíše jde jen o Váš rozumný přístup k problematice a k uvědomnění si, že pokud toužíte po v čase neměnném výrobku, je lépe volit materiály jako je plast, sádra a podobně. Pokud ale milujete dřevo s jeho veškerými vlastnostmi, plast nebo sádra Vás neuspokojí a vítejte v mém světě 🙂

Jak pečovat o dřevěnou zahradní sochu?

Jde o to dřevěnnou venkovní sochu neumísťovat na přímé slunce nebo do vlhka a dle potřeby obnovovat nátěr.

Sochu – dřevořezbu nestavte přímo na trávu, hlínu, písek či beton. Vždy se snažte, aby nebyla ve spojení s vlhkým podkladem a aby mezi sochou a podkladem mohl proudit vzduch. Lze toho dosáhnout vrstvou kačírku, nebo několika většími kameny oblých tvarů, případně namontovat na kovové trny apod… Na dlažbě to mohou být třeba i hokejové puky.

Ideální místo je bez přímého slunečního svitu a pod nějakým přístřeškem.

Každý rok sochu pečlivě prozkoumejte, hlavně nátěr. Jakmile najdete někde poškození, nebo jen máte pochybnost, je dobré nátěr každý rok obnovit i zespodu. Více o nátěrech zde.

 

Publikováno v INFO

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..